cezary kochalski rpp

Na slajdzie wskazano także, że reakcja polityki pieniężnej na szoki jest elastyczna i zależy od ich przyczyn oraz oceny trwałości ich skutków, w tym wpływu na procesy inflacyjne. Ze slajdu wyświetlanego w trakcie prezentacji Kochalskiego wynika, że w założeniach polityki pieniężnej na 2025 r. Zawarto także stwierdzenie, iż polityka pieniężna jest prowadzona w taki sposób, aby sprzyjać utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego orz stabilności systemu finansowego. W trakcie rozmowy pojawiło się także pytanie o wpływ klęsk żywiołowych, takich jak powódź, na inflację i politykę pieniężną. Kochalski zwrócił uwagę na to, że tego rodzaju wydarzenia mogą mieć istotny wpływ na gospodarkę, zwłaszcza w kontekście wzrostu cen żywności, choć na ten moment trudno oszacować pełne konsekwencje powodzi.

Był także analitykiem finansowym w Wielkopolskim Banku Kredytowym, doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego i doradcą prezydenta Poznania do spraw strategii2. Zwrócił też uwagę, że “pojawiają się elementy, które entuzjazm gotowości do luzowania polityki pieniężnej chłodzą”. Według niego zamrożenie cen prądu oznacza, że w I kwartale 2025 r.

cezary kochalski rpp

Kochalski z RPP: Założenia na ’25 wskazują na elastyczność w tempie obniżania inflacji

Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. Rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie. NBP nie opublikował jeszcze pełnej treści założeń na przyszły rok. “Przyjęliśmy takie założenia niedawno na rok 2025 r.” Co to jest wygaśnięcie – powiedział Kochalski w trakcie Krynicy Forum 2024.

“Ja od mniej więcej roku mówię, że moment na dyskusję i ewentualną decyzje to I kw. 2025 r. To nie zmienia mojego zdania, że projekcja marcowa to początek dyskusji. Przy założeniu, że nie pojawią się inne informacje, które ten scenariusz mogłyby zmienić” – powiedział. “Jeżeli okazałoby się, że w związku ze znoszeniem działań osłonowych zmniejsza się konsumpcja, gospodarstwa domowe będą miały mniej środków do dyspozycji, siła nabywcza się obniży, jeśli nastąpiłoby jakieś istotne pogorszenie koniunktury w kraju, to można byłoby dyskutować o ewentualności obniżek stóp” Brent spróbuje wyjść wyżej – ocenił Kochalski. We wtorek premier Donald Tusk ogłosił, że maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych zostanie utrzymana na poziomie 500 zł za MWh do końca września 2025 r. (wobec ok. 623 zł/MWh w wariancie bez mrożenia). Zapowiedziano także, że wciąż zawieszona będzie tzw.

Kiedy RPP może zacząć obniżać stopy proc.? Wyjaśnia prof. Kochalski

Rząd przedstawił projekt ustawy o mrożeniu cen energii w 2025 r. Jest on we wtorek przedmiotem obrad Rady Ministrów. Gospodarstwa domowe nadal będą płacić 500 zł za MWh. Ceny nie będą już jednak mrożone dla małych i średnich przedsiębiorców. Zawodowo jako nauczyciel akademicki związany z Akademią Ekonomiczną w Poznaniu, przekształconą następnie w Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W 2009 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego tej uczelni.

Profesor zaznaczył, że choć scenariusze dotyczące inflacji są obecnie bardziej optymistyczne niż w poprzednich miesiącach, to wszelkie zmiany, takie jak obniżki stóp procentowych, będą możliwe tylko wtedy, gdy cele inflacyjne zostaną utrzymane. Decyzje Rezerwy Federalnej a polityka pieniężna w Polsce Profesor Kochalski odniósł się do ostatnich działań FED, które zaskoczyły rynki finansowe, obniżając stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego, co wpłynęło na oczekiwania związane z polityką monetarną na świecie. Kochalski podkreślił, że Rada Polityki Pieniężnej zawsze bierze pod uwagę międzynarodowe dane i decyzje, jednak kluczowe znaczenie mają wewnętrzne uwarunkowania gospodarcze, takie jak inflacja bazowa, która w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Zamrożone ceny energii wesprą cięcie stóp?

W ostatnich tygodniach kursy euro i dolara względem polskiego złotego odnotowały znaczące zmiany, przy czym obie waluty znajdują się w … Inflacja w Polsce na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat była niezwykle dynamiczna, co miało wpływ na koszty życia oraz na sytuację … “Nie mam zastrzeżeń co do płynności finansowej firm, z kolei rentowność jest trochę słabsza, aczkolwiek generalnie dodatnia. Per saldo kondycja firm jest dobra. Gdyby kondycja finansowa firm się chwiała, to kanał oddziaływania mógłby zadziałać poprzez obniżkę stóp. Będę się rentowności i płynności finansowej przedsiębiorstw przyglądał” – wyjaśnił członek RPP.

Jak wzrost cen przełoży się na konsumpcję?

  1. W pracy naukowej zajął się takimi zagadnieniami jak analiza finansowa i analiza sytuacji majątkowej, analiza kosztów, controlling oraz projektowanie i wdrażanie strategii3.
  2. Zawodowo jako nauczyciel akademicki związany z Akademią Ekonomiczną w Poznaniu, przekształconą następnie w Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
  3. Niż zakłada to marcowa, centralna ścieżka inflacyjna – 3,4% w IV kw.

Jednak luźna polityka fiskalna jest czynnikiem, który może nieco modyfikować siłę przekonań o cięciach stóp. W perspektywie długoterminowej, NBP zakłada, że inflacja powróci do celu w 2026 roku, choć wiele zależy od rozwoju sytuacji zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Kochalski podkreślił, że decydujący wpływ na przyszłe decyzje będą miały czynniki takie jak ceny energii, koszty pracy oraz polityka fiskalna rządu.

Został też kierownikiem Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny34. W kadencji 2012–2016 pełnił funkcję prorektora uniwersytetu do spraw strategii i rozwoju3. W pracy naukowej zajął się takimi zagadnieniami jak analiza finansowa i analiza sytuacji majątkowej, analiza kosztów, controlling oraz projektowanie i wdrażanie strategii3. Autor ponad 100 publikacji naukowych z tej tematyki2.

W związku z tym, choć RPP obserwuje działania innych banków centralnych, nie przewiduje szybkich obniżek stóp procentowych, dopóki inflacja nie zostanie opanowana. “Jeśli rząd wprowadziłby działania osłonowe od przyszłego roku, to trochę poprawi potencjalny scenariusz obniżek stóp procentowych. Osobiście biorę pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na inflację konsumencką, w tym o charakterze regulacyjnym. Tak poczyniłem w sytuacji, kiedy byliśmy przed dylematem podwyżek stóp, i taką mam postawę w sytuacji, kiedy jesteśmy przed dylematem obniżek stóp. Osobiście nie będę odcinał działań regulacyjnych od procesów ekonomicznych na potrzeby chwili” – powiedział Kochalski. Z alternatywnego wariantu nowej projekcji inflacyjnej NBP, zakładającego przedłużenie działań osłonowych, wynikało, że szczyt inflacji byłby wyraźnie niżej, na poziomie około 5,3 proc. W pierwszym kwartale 2025 r., a następnie dynamika cen opadłaby do 3,4–3,5 proc.

“Bez względu na działania regulacyjne mamy rzeczywiście szansę na osiągnięcie celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Jeśli działania osłonowe rząd wprowadzi – dyskusja o obniżkach będzie prostsza, łatwiejsza” – wskazał Kochalski. “Wynika z tych założeń, że cel inflacyjny ma charakter średniookresowy, ale ze względu na szoki makroekonomiczne i finansowe inflacja może kształtować się poniżej lub powyżej celu. Z Założeń polityki pieniężnej wyraźnie wynika, że potrzebna jest pewna elastyczność w określaniu tempa powrotu inflacji do celu” – dodał. Zarówno on, jak i Masłowska wskazywali też na luźną politykę fiskalną rządu. – Ona nie wspiera obniżek stóp, może wpłynąć na ich skalę i System handlu. śróddziennego na rynku Forex I-regresja system śróddzienny je opóźnić – orzekła Masłowska. Zgodnie z planami rządu deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma wynieść w tym roku 5,7 proc. Silniejsze zacieśnienie fiskalne jest planowane dopiero na 2026 r.